Zveřejněno:

1. ročník (2019) participativního rozpočtu

Startuje první ročník participativního rozpočtu Prahy 15!
Zastupitelé Prahy 15 schválili po bouřlivé diskuzi na březnovém zastupitelstvu uvolnění částky 200 tisíc korun z rozpočtu městské části pro první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii městské části tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.
Přicházet se svým návrhem může každá fyzická osoba starší 15 let, která trvale bydlí či pracuje na území MČ Praha 15. Veškeré informace, pravidla i potřebný formulář k přihlášení naleznou zájemci na webových stránkách městské části. Podávat své návrhy mohou od 15. dubna do 30. května 2019. Náklady na jeden navrhovaný projekt však prozatím nesmí dle schválených pravidel přesáhnout částku 50 tisíc korun.
Posouzení přihlášených projektů se uskuteční v období od 31. května do 21. června. Všechny projekty, které splní schválená pravidla postoupí do finálního výběru, následně budou konzultovány s případným realizátorem a dodavatelem. Zde se bude posuzovat hlavně skutečnost, zda lze navrhovaný projekt zrealizovat  za uvedenou cenu, v červnu 2019 pak budou zveřejněny projekty, které postoupily do samotného hlasování občanů. Ti mohou o svých favoritech rozhodnout v období od konce června do 13. září.  Následně budou prezentovány výsledky hlasování  a stanoven bude finální seznam vítězných projektů.
Přípravná fáze jednotlivých projektů je naplánována na období od 16. září, na níž naváže samotná realizace, která by měla být skončena  v polovině listopadu 2019.
PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15
Vážení občané,
připravili jsme pro vás novou formu spolupráce a možnost podílet se na dotváření a zkvalitnění veřejného života v Městské části Praha 15. Jedná se o PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET MČ Praha 15.
CO TO JE?
Je to projekt, který umožňuje efektivně rozdělovat peníze z rozpočtu Městské části Praha 15 tak, jak o nich rozhodnou sami občané v celém procesu od samotného návrhu, hlasování pro jednotlivé návrhy, až po zapojení do jejich realizace.
Leták najdete zde (JPG, 909 kB)
PRO KOHO JE URČEN?
Pro všechny fyzické osoby starší 15 let, které trvale bydlí či pracují na MČ Praha 15 a jejich podporovatele.
KAM SE OBRÁTIT, POKUD SE CHCI ZAPOJIT?
Městské části Praha 15 – www.praha15.cz
Pravidla participativního rozpočtu najdete zde (PDF, 172 kB)
Formulář najdete zde (PDF, 136 kB) a také zde (DOCX, 67 kB)
KDY SE MOHU PŘIHLASIT ?
Podání návrhů je možné zde od 15. 4. 2019 do 30. 5. 2019.
Plánovaný harmonogram najdete zde (DOCX, 12 kB)
V JAK VÝŠI JE PATICIPATIVNÍ ROZPOČET PRO ROK 2019?
Alokovaná částka na projekty realizované z PR MČ Praha 15 v pilotním ročníku 2019 je 200 tis. Kč.
Náklady na 1 projekt nesmí přesáhnout částku 50 tis. Kč
KDE ZÍSKÁM BLIŽŠÍ INFORMACE?
V případě dotazů využijte e-mailovou adresu: elena.klimendova@praha15.cz
STALO SE…
 
JAK ZLEPŠÍIME PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET V ROCE 2020?
První ročník participativního rozpočtu Městské části skončil. Nadešel čas na jeho zhodnocení a rozvahu, jaké kroky podniknout, aby účast ve druhém ročníku byla vyšší a výběr z návrhů ještě zajímavější. V tomto článku představujeme změny, které plánujeme pro další ročník na základě interní diskuse, vašich komentářů na sociálních sítích a ankety proběhlé začátkem listopadu.
Budeme  o participativním rozpočtu ještě více informovat nejen prostřednictvím Mobilního rozhlasu a na webových stránkách Prahy 15, ale také prostřednictvím sociálních sítí, informačních letáků a plakátů.
Při přípravě nového ročníku se pokusíme zapracovat některé z častých připomínek, např.:

Usnadnit výběr možných pozemků pro vaše projekty prostřednictvím mapy vlastnických vztahů.

Jednotlivé návrhy budou také zobrazeny v mapě. Snadno a rychle zjistíte, jaké návrhy jsou umístěny v lokalitách, které vás zajímají.
Každý návrh zařazený do hlasování bude mít svůj jedinečný odkaz (link), který významně usnadní jeho sdílení prostřednictvím emailu a sociálních sítích.
Chceme, aby se co nejvíce lidí seznámilo s návrhy a mělo motivaci zapojit se do hlasování. Proto bude možné zobrazit návrhy hned po otevření portálu participace.mobilnirozhlas.cz/praha15, aniž byste se museli přihlásit do aplikace.
V neposlední řadě zdvojnásobíme celkovou částku vyčleněnou na participativní rozpočet i částku na jeden návrh. Budete moci navrhovat projekty až do výše 100 000 Kč vč. DPH.
Děkujeme za zpětnou vazbu a těšíme se na vaše návrhy v roce 2020.
ZHODNOCENÍ PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU MČ PRAHA 15
Zhodnocení Participativního rozpočtu Městské části Praha15.
Děkujeme za Váš zájem o participativní rozpočet. Jednalo se o první ročník, ve kterém jsme se všichni učili, jak na to. Protože chceme v participativním rozpočtování pokračovat a zlepšovat se, je pro nás důležitá Vaše zpětná vazba. Zhodnoťte prosím uplynulý ročník v této anketě.
POZVÁNÍ NA VEŘEJNOU PREZENTACI
Zveme Vás na veřejnou prezentaci projektů, která se uskuteční 24.6.2019 v 17:30 hod. v zasedací místnosti úřadu MČ Praha 15.
Pozvánku najdete zde (JPG, 170 kB)
ZÁPIS Z PRACOVNÍHO SETKÁNÍ S NAVRHOVATELI (19.6.2019)
Zapis najdete zde (PDF, 192 kB)
POZVÁNKA NA VEŘEJNOU PREZENTACI (24.6.2019)
Pozvánku najdete zde (JPG, 170 kB)
PROBĚHLO VEŘEJNÉ PROJEDNÁVÁNÍ PROJEKTŮ
Včera proběhlo veřejné projednání projektů (JPG, 124 kB) přihlášených do pilotního ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15. Celkem bylo přihlášeno 8 zajímavých projektů a, i když všechny do hlasování být zařazeny nemohou, já si velice vážím všech, kteří se do projektování zapojili. Učíme se vzájemně a zjišťujeme možnosti, jak udělat náš domov přívětivějším místem. A že  to není úplně jednoduché, když musíme respektovat pravidla očima  “úřadu”, která nejsou vždy tak jednoduchá jako z pohledu jedince. A zaměstnanci úřadu  byli zase mile překvapeni tématy projektů.
ZÁPIS PRACOVNÍ SKUPINY NA PROJEDNÁNÍ NÁVRHŮ (26.6.2019)
Zapis najdete zde (PDF, 204 kB)
PREZENTACE PROJEKTŮ
Přihlášené projekty najdete zde (PPTX, 10.3 MB)
HLASOVÁNÍ PRO JEDNOTLIVÉ PROJEKTY
Hlasovat můžete zde a to od 30.6. do 7.9.2019. Hlasovaní je možné pouze přes aplikaci Mobilní rozhlas.
Leták najdete zde (JPG, 96 kB)